Decydując się na kupno motocykla, warto pamiętać, że konieczne jest dopełnienie wszelkich formalności związanych z dokumentacją oraz rejestracją maszyny. Niezwykle istotne jest także ubezpieczenie motocykla – zarówno w formie OC, jak i dodatkowe, np. AC. Co musimy wiedzieć o polisach? Ile kosztują?

Ubezpieczenie motocykla obowiązkowe i nieobowiązkowe

Ubezpieczenie motocykla podzielić można na obowiązkowe i dodatkowe. Obowiązkowe ubezpieczenie to OC, czyli jedno z najczęściej sprzedawanych ubezpieczeń w Polsce. Polisa odpowiedzialności cywilnej wymagana jest przez prawo – każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi ją wykupić, by móc legalnie poruszać się po polskich drogach. Polisa OC ma w założeniu dbać o interesy innych użytkowników drogi – w razie kolizji to z polisy sprawcy opłacane są szkody. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia pieniędzy, jeśli sprawca prowadził pojazd pod wpływem środków odurzających. Ubezpieczenie OC nie ma stałej ceny – koszt polisy wynika z wielu zmiennych, w tym wieku posiadacza pojazdu, ale też wieku i marki motocykla, pojemności baku. Na wysokość składki ma również wpływ miejsce rejestrach samochodu i posiadane zniżki.

Ubezpieczenie motocykla w formie AC

Coraz większa ilość posiadaczy motocykli decyduje się na zakupienie dodatkowego ubezpieczenia w formie AC. Autocasco to nieobowiązkowe ubezpieczenie motocykla, wybierane zazwyczaj przez posiadaczy maszyn nowych czy kilkuletnich. Wysokość polisy autocasco zależy od zakresu ubezpieczenia – im szerszy zakres ochrony, tym wyższa kwota ubezpieczenia. Autocasco pozwala na likwidowanie szkód powstałych w wyniku kolizji, ale też uszkodzenia motocykla podczas postoju na parkingu przez nieznanego sprawcę. Ubezpieczenie OC/AC można zakupić przez Internet. Pomoże w tym kalkulator ubezpieczeniowy.

Comments are closed.

https://www.gama-sklep.com.pl/a/400-co-miedzy-szafkami-w-bialej-kuchni https://www.gama-sklep.com.pl/a/307-salon-loft-inspiracje Beżowa sypialnia