Budownictwo prefabrykowane ma się w Polsce coraz lepiej. Sposób realizacji tego typu inwestycji jest szybki, sprawny i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu takich ścian? Czy należy ograniczyć się wyłącznie do samej konstrukcji ściennej, czy może raczej skupić się na innych – w tym logistycznych – aspektach?
Ściana z prefabrykatów – struktura
Jedną z najważniejszych kwestii, jakie trzeba uwzględnić przy konstrukcji ścian prefabrykowanych, jest ich struktura. Zwykła, najtańsza ściana jest monolitycznym i uzbrojonym blokiem betonowym, którego właściwości termiczne i akustyczne, są – prawdę mówiąc – bardzo złe. W większości budynków mieszkalnych (a nawet przemysłowych), takie rozwiązanie się nie sprawdzi.
Prefabrykowane ściany betonowe mogą być również produkowane w odmianie trójwarstwowej. Składają się one z warstwy nośnej (wewnętrznej), warstwy izolacyjnej i warstwy elewacyjnej, która – w zależności od potrzeb klienta – może być wykończona efektownie wyglądającym tynkiem. Poszczególne warstwy mogą być ze sobą łączone na miejscu lub też – bezpośrednio w zakładzie produkcyjnym.
Logistyka – palący problem inwestora
Decydując się na wybór prefabrykowanych ścian betonowych, warto również uwzględnić kwestię przewozu wybranych elementów betonowych. Ze względu na ich ogromną masę i – niejednokrotnie – olbrzymi rozmiar, transport poszczególnych elementów jest bardzo utrudniony. Co więcej, może on wiązać się z olbrzymimi kosztami, których nie da się przeskoczyć.
Dlaczego? Chociażby dlatego, że montaż betonowych prefabrykatów wymaga bliskości zakładów produkcyjnych i… w miarę szerokiej drogi dojazdowej. Nieruchomości połączone drogami dojazdowymi o szerokości 3 lub 5 metrów, nie zawsze będą osiągalne przez duże pojazdy wiozące bloki betonowe.
Dźwigi i inne maszyny
Prefabrykowane ściany betonowe wymagają również zastosowania odpowiednich dźwigów, które będą w stanie wykonać całość realizowanych prac. Ich nośność oblicza się nie tylko na podstawie udźwigu, ale też grząskości terenu, na którym one się znajdują. Poza tym trzeba zadbać o ich dojazd. W realiach wąskiej drogi dojazdowej może być to nieuniknione.
Podsumowując, wybór betonowych ścian prefabrykowanych nie zawsze jest uzależniony od decyzji inwestora. Czasami trzeba uwzględnić czynniki, których koszty mogą być zbyt wysokie, by cała inwestycja mogła się opłacić. W tej sytuacji trzeba będzie wziąć pod uwagę wyłącznie tradycyjne formy budownictwa, które są może i bardziej czasochłonne, ale za to generują mniej kłopotów.
Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny.
Comments are closed.