Lato i wczesna jesień to najlepszy czas na korzystanie z obfitości warzyw, owoców. Warto wykorzystywać je w formie nieprzetworzonej, podawać w formie posiłków, jak i tworzyć z nich zdrowe przetwory na czas jesieni i zimy. Jakie posiłki przygotowywać latem, aby zachwycić domowników i gości?

Letnie dania z grilla

W okresie wiosny i lata nie ma lepszej opcji na urozmaicenie domowych posiłków niż grill. Grillowane potrawy smakują wybornie, szczególnie spożywane blisko natury, pod gołym niebem. Współcześnie możemy wybrać pośród wielu urządzeń grillujących – klasycznych grilli na brykiet, jak również grille gazowe, w których potrawy grillowane są za pomocą butli z gazem. Ta ostatnia opcja jest jedną z chętniej wybieranych – nowoczesne grille gazowe nie generują gryzącego dymu, możliwe jest również regulowanie wysokości płomienia, a tym samym – stopnia wysmażenia potraw. Jakie potrawy grillować? Poza klasycznymi kiełbaskami i karczkami, warto zwrócić uwagę na przepis na grillowaną golonkę w piwnej marynacie. Tak przygotowane mięso będzie wprost rozpuszczać się w ustach. Świetną propozycją są również dania wegetariańskie: szaszłyki warzywne, grillowane plastry cukinii i bakłażana, które wcześniej wystarczy posmarować oliwą. Z powodzeniem możemy też grillować ryby – nabiorą one wyjątkowego smaku po takiej obróbce.

Letnie owoce i warzywa

Na letnim stole w naszych domach powinny królować świeże sałatki i surówki. Czas na nie jest idealny – w sklepach warzywnych bez trudu znajdziemy tanie warzywa i owoce, które pozwolą na przygotowanie zdrowych dodatków do pełnych dań. Warto korzystać z tego bogactwa – świeże warzywa posiadają nie tylko cenne witaminy i mikroelementy. Bardzo ważnym składnikiem takich produktów jest też błonnik, który reguluje przemianę materii i pracę jelit. Sałatki możemy podawać z dressingami lub też wykorzystywać naturalny sok wybieranych warzyw i owoców. Aby nadać sałatkom elegancji, warto ozdobić je jadalnymi, letnimi kwiatami, np. nasturcją.

Comments are closed.