Na przestrzeni lat przydomowy ogród, który kiedyś kojarzył się niemal tylko z terenem zielonym wokół domu wolnostojącego, zmieniał swoją rolę i charakter. Przed laty ogrody stanowiły funkcję bardziej użyteczną i służyły przede wszystkim uprawie roślin, w tym warzyw i owoców. Z biegiem lat, tereny wokół domu zyskały rolę bardziej rekreacyjną i wypoczynkową. Natomiast na przestrzeni ostatnich lat coraz częściej wielu deweloperów decyduje na sprzedaż mieszkań położonych na najniższych kondygnacjach w budynkach wielorodzinnych wraz z przydzielonymi do nich i wydzielonymi kawałkami terenu.

Trendy w aranżacjach

Przydomowe ogrody mogą być zagospodarowane bardzo różnie, w zależności od preferencji właściciela. Niemniej jednak w aranżacjach pojawiają się okresowo nowe trendy, szturmem podbijające rynek ogrodniczy. Dobrym przykładem tego typu mody są ogrody japońskie.

Ogrody japońskie

Ogrody japońskie charakteryzuje unikalny styl i wygląd, dotyczący przede wszystkim roślinności. Powszechnym elementem stosowanym w nasadzeniach w tego typu ogrodach są niwaki.

Niwaki

Niwaki to pojęcie obejmujące dwa rodzaje roślin. W krajach azjatyckich są to drzewa i krzewy zbliżone wyglądem do bonsai, różniące się tym, że sadzone są bezpośrednio w glebie, podczas gdy tradycyjne bonsai hodowane są w donicach. W innych krajach, nieazjatyckich, terminem tym określa się sposób formowania roślin, głównie iglaków. Główną inspiracją tego kształtowania roślin pozostaje jednak kultura dalekiego wschodu.

Niwaki gatunki

Ponieważ zasady formowania roślin mają charakter ogólny, uzyskiwane w wyniku cięcia krzewy mają różnorodne kształty i formy. Ze względu na to, że krzewy iglaste pozostają zielone przez cały rok, są one najchętniej wykorzystywane w celu formowania niwaków. Do popularnych roślin należą: cisy, sosny, jałowce, cyprysy i żywotniki. Niektóre z tych gatunków rosną powoli, a nadany im podczas przycinania kształt utrzymuje się stosunkowo długo. Inne natomiast przyrastają szybciej i wymagają częstszych zabiegów pielęgnacyjnych w celu utrzymania prawidłowej kondycji rośliny i jej atrakcyjnego wyglądu.

Niwaki a odmładzanie drzewek

Młode rośliny są delikatne i wrażliwe na zdecydowane działania pielęgnacyjne, w tym radykalne cięcie. Zbyt mocne skrócenie młodych pędów rośliny mogłoby spowodować osłabienie jej kondycji i obumieranie. Młoda roślina powinna być poddawana w pierwszym okresie po posadzeniu jedynie delikatnym i koniecznym zabiegom. Rośliny starsze mogą być przycinane w bardziej radykalny i zdecydowany sposób. Dorosłe rośliny wręcz wymagają odmładzania, to znaczy usuwania wszystkich zbędnych pędów. Prowadzi to z jednej strony do przewietrzania rośliny, a więc zapewniania wszystkim pędom równie dobrych warunków do wzrostu, w tym dostępu do światła. Z drugiej zaś strony jest to doskonała okazja do nadawania roślinie preferowanych kształtów. Część z krzewów iglastych można kształtować w skompilowane figury, inne mogą wyglądać jak małe drzewa, a dla jeszcze optymalną figurą jest kula.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

Comments are closed.

https://fluorognost.com https://healthysaulttribe.com https://www.gama-sklep.com.pl/a/513-romantyczna-sypialnia