Nie trzeba wiele, by w kilkanaście minut wyczarować wyjątkowe i smaczne dania. Szeroki dostęp do przepisów kulinarnych w sieci, ale też książek kucharskich sprawia, że nowe smaki i aromaty są na wyciągnięcie ręki.

Skąd czerpać inspiracje na zmiany w kuchni?

Zróżnicowana dieta to podstawa dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Szukając wskazówek na to, jak się odżywiać, najprościej jest sprawdzić uaktualnioną piramidę żywienia. Piramida jasno wskazuje, że podstawą naszego żywienia powinny być nieprzetworzone warzywa i owoce. Dodatkowo zamiast jasnego pieczywa powinniśmy sięgać po pieczywo ciemne, z pełnego ziarna. Kilka razy w tygodniu powinniśmy jeść chude mięso, ale też przetwory mleczne wysokiej jakości, takie jak jogurty naturalne, kefiry, maślanki. Piramida żywienia wskazuje również ryby i owoce morza – warto jeść je co jakiś czas, gdyż zawierają wiele cennych witamin i kwasów tłuszczowych.

A może owoce morza?

Owoce morza zyskują w Polsce coraz więcej miłośników. Dzięki szerokiej ofercie marketów, ale też sklepów rybnych, możemy zakupić produkty takie jak krewetki, małże, mule. Jak wykorzystać je w kuchni? Propozycją jest przepis na małże po marynarsku moules mariniere. Ta prosta w przygotowaniu potrawa z pewnością zachwyci domowników i gości i pozwoli poznać dotąd nieznane zakątki kulinarnego świata. Małże w tym przepisie gotowane są w białym winie, które nadaje im oryginalnego aromatu. O odpowiedni smak zadba pietruszka, tymianek oraz czosnek. Całość warto podawać z przypieczonym pieczywem. Smacznym daniem jest również makaron z owocami morza – takie dania skosztować możemy zarówno w obrębie Morza Śródziemnego, jak i na Bałkanach. Bez trudu przyrządzimy je również samodzielnie w domu, wykorzystując świeże lub mrożone owoce morza.

 

Comments are closed.