Praca poza granicami polski to dalej kusząca opcja, szczególnie dla osób wysoko wykwalifikowanych, które chciałyby nie tylko znacznie więcej zarabiać, ale też stale poszerzać swoje kompetencje zawodowe. Jakie możliwości, ale i obowiązki czekają na osoby decydujące się na emigrację zarobkową?

Praca poza granicami kraju – możliwości

Praca poza granicami Polski, szczególnie na zachodzie, to przede wszystkim znacznie wyższe zarobki. Wiele osób podkreśla, że pracując w zagranicznych korporacjach i dużych firmach mogą liczyć nie tylko na porządne pensje, ale również liczne benefity. Pracownicy zwracają też uwagę na możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych poprzez liczne kursy i szkolenia. 

Obowiązki Polaka podczas pracy za granicą

Decydując się na pracę poza granicami Polsk warto wybrać naszych sąsiadów, Niemcy. Chłonny rynek pracy oraz wiele możliwości rozwoju sprawiają, że to wręcz idealne środowisko do rozwijania swojej kariery. Atutem jest tu również bliskość, która pozwala na wizyty w Polsce bez zbędnego problemu. 

O czym pamiętać wyjeżdżając do pracy do Niemiec? Podstawą jest opracowanie  z pracodawca umowy satysfakcjonującej obie strony. Na jej podstawie wypłacane będzie nasz wynagrodzenie. Bardzo ważne jest również zadbanie o nasze zdrowie – warto poszukać prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych i wybrać pakiet dopasowany do naszych potrzeb. 

Istotne są też kwestie podatkowe – jak rozliczyć PIT z Niemiec? Kwestia nie jest trudna. Jeśli nasze dochody uzyskaliśmy wyłącznie na terenie Niemiec nie musimy dodatkowo rozliczać się w Polsce. Sprawa zmienia się, kiedy będzie zależeć nam na odzyskaniu nadpłaconego podatku. Uzyskując dochody zarówno w Polsce, jak i w Niemczech konieczne jest wypełnienie pita 36 z załącznikiem ZG. Ważne jest to, że niemieckie urzędy pozwalają na rozliczenie podatku do 4 lat wstecz. 

Comments are closed.