Prace konserwacyjne i przebudowy to codzienność polskich kierowców. Prace remontowe szczególnie często prowadzone są na terenach dużych miast. Niestety, ciągnące się długimi tygodniami lub nawet miesiącami przebudowy utrudniają życie kierowcom. Aby poruszanie się po remontowanym odcinku było jak najmniej uciążliwe i jak najbardziej bezpieczne, konieczne jest określenie nowych zasad. Jakie zabezpieczenia drogowe chronią kierowców przed niebezpieczeństwem i wprowadzają ład na jezdni? Sprawdź!
Nowe zasady ruchu
Do wyznaczania tymczasowej organizacji ruchu na danym odcinku wykorzystywane są znaki poziome nanoszone na asfalt dobrze widocznym, żółtym kolorem, znaki pionowe oraz inne urządzenia BRD (bezpieczeństwa ruchu drogowego), czyli pachołki, tablice informacyjne prezentujące objazdy, taśmy ostrzegawcze, zapory, wahadłowa sygnalizacja. Wszystkie elementy muszą być w pełni czytelne, a komunikaty – zrozumiałe. Zanim remont ruszy, jednostka odpowiedzialna za jego przeprowadzenie musi stworzyć dokładny plan tymczasowej organizacji ruchu. Prace mogą rozpocząć się dopiero wtedy, kiedy zostanie on zaakceptowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
Zabezpieczenia drogowe: prawidłowy montaż
Zabezpieczenia drogowe mają zapewnić bezpieczeństwo kierowcom, osobom pracującym na drodze, pieszym i innym uczestnikom ruchu. Żeby tak się stało, wszystkie elementy systemu muszą być starannie zamontowane we właściwym miejscu. Dzisiaj używanie prowizorycznych, obciążających worków z piaskiem, felg czy betonowych bloków jest niedopuszczalne. Do stabilizacji pachołków, znaków, tablic i innych oznaczeń pionowych wykorzystuje się specjalne bazy.
Podstawy wyprodukowane z PVC doskonale przylegają do podłoża, unieruchamiają oznaczenie, zapobiegają jego przekręcaniu i przewracaniu. Tak zabezpieczony znak nie zmienia swojego miejsca nawet podczas bardzo wietrznej pogody. Nowoczesne modele wyposażone są w uniwersalne otwory montażowe pasujące do większości tablic i znaków używanych na europejskich drogach. Podstawy nie pękają, kiedy najedzie na nie samochód i nie niszczeją pod wpływem długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV, wodę i mróz. Można łączyć je w rozbudowane platformy o wyjątkowo dużej stabilności.
Comments are closed.