Znamiona, pieprzyki czy przebarwienia ma większość z nas. Zazwyczaj się nimi nie przejmujemy, chyba że mają one wpływ na nasz wygląd lub przybierają niepokojącą formę. Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Z jakich metod usuwania zmian skórnych można skorzystać w klinikach medycyny estetycznej? Wyjaśniamy.

Najczęściej obserwowane rodzaje zmian skórnych

Szacuje się, że przeciętna dorosła osoba ma na swoim ciele około 20 pieprzyków. Część z nich pojawia się już w momencie urodzenia lub niedługo po nim, inne rozwijają się w późniejszym czasie. Mogą powstawać samoczynnie lub pod wpływem różnych czynników, np. wirusów, zmian hormonalnych czy ekspozycji skóry na słońce. Zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się na skórze i dla wielu osób stanowią problem estetyczny, to m.in.:

  • znamiona,

  • znamiona barwnikowe, czyli pieprzyki,

  • włókniaki,

  • tłuszczaki,

  • kaszaki,

  • brodawki,

  • kurzajki,

  • modzele,

  • naczyniaki rubinowe,

  • kępki żółte powiek,

  • blizny,

  • przebarwienia.

Usuwanie zmian skórnych – dostępne metody

Dwie podstawowe metody, które służą do usuwania zmian skórnych różnego rodzaju, to laseroterapia lub zabieg chirurgiczny – wyjaśniają eksperci z Kliniki Miracki przy ulicy Królewskiej 18 w Warszawie Śródmieście. O tym, którą procedurę należy zastosować, decyduje lekarz po dokładnym obejrzeniu zmian pod dermatoskopem. Łagodne wykwity najczęściej usuwa się laserowo, a podejrzane pieprzyki bądź guzki – chirurgicznie. Rozróżnienie jest konieczne, ponieważ tylko ta druga metoda umożliwia wykonanie badania histopatologicznego.

Laserowe usuwanie większości zmian skórnych wykonuje się z wykorzystaniem technologii frakcyjnej. Takie lasery emitują światło o długości fali, która doskonale pochłaniana jest przez wodę. W zetknięciu wiązki lasera z uwodnioną zmianą skórną dochodzi do jej bezkrwawego odparowania. W przypadku niewielkich defektów zabieg nie wymaga nawet znieczulenia. Pojedyncze znamiona, pieprzyki bądź przebarwienia powinny zniknąć już po jednej sesji. Rozleglejsze zmiany skórne mogą wymagać serii zabiegów.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych wykonywane jest po znieczuleniu miejscowym. Zabieg jest szybki i komfortowy dla pacjenta. Chirurg używa specjalnych narzędzi (skalpela i łyżeczki chirurgicznej) w celu usunięcia zmiany wraz z odpowiednim marginesem zdrowej tkanki, aby w razie zmian patologicznych, pozbyć się ich w całości. Wycinek wysyłany jest do badań histopatologicznych. Wyniki dostępne są najczęściej w ciągu kilku tygodni. Metoda ta to jednocześnie skuteczny sposób na przeciwdziałanie nowotworom skóry.

Jak bezpiecznie usunąć zmiany skórne?

 

Po odpowiedniej kwalifikacji zarówno chirurgiczne, jak i laserowe usuwanie zmian skórnych jest bezpieczne. Każde znamię, pieprzyk czy brodawka powinny być dokładnie obejrzane przez dermatologa, zanim zostaną usunięte. Należy też sprawdzić, czy u Pacjenta nie występują przeciwwskazania do zabiegu. Ważne jest więc profesjonalne wykonanie zabiegu przez doświadczonego specjalistę. Zarówno chirurgiczne, jak i laserowe usuwanie zmian skórnych, powinno być wykonywane przez lekarza. Z tego rodzaju zabiegów można skorzystać m.in. w klinikach medycyny estetycznej lub w innych placówkach medycznych. Szukasz zaufanego miejsca w swojej okolicy? Uzyskaj więcej informacji na temat najlepszych klinik medycyny estetycznej z całej Polski.

Comments are closed.